Stránky

neděle 27. prosince 2020

Roční ponožkový KAL 2021! #upletusiponozky

Zdravím všechny pletařky!

Ráda bych letos vyhlásila Roční ponožkový KAL 2021! 

Jak jste mohly na mých sociálních sítích v poslední době vidět, dala jsem se na ponožky. I když to chtělo pár let vývoje, právě ponožky mě nadchly z mnoha důvodů:

  1. Je to skvělá možnost naučit se a vyzkoušet spoustu technik a směrů pletení. Existují různé způsoby nahození, různě provedené paty, ponožky vyplétané, krajkové, nízké, vysoké, jógové... Prostě variabilita a možnost vnést kus svojí kreativity je opravdu velká.
  2. Hladké ponožky se dají skvěle využít jako bezmyšlenkovité pletení např. ke čtení knihy, sledování filmu, čekání než váš partner na deskovou hru vymyslí svůj tah, když vy už dávno víte, do tramvaje, auta, čekárny...atd. :D
  3. Pletené ponožky jsou ekologické. Nevím jak vy, ale já běžně každý rok kupuji takové to sedmibalení čených bavlněných ponožek, které se rok prostě rozedře a je po nich. Mám zkušenost, že pletené ponožky vydrží mnohem mnohem déle. 
  4. Termoregulační vlastnosti vlny! Je vyzkoušeno, že nohy se ve vlně potí méně. Vlna má antibakteriální a termoregulační schopnost, takže se nemusí tak často prát a lépe zvládá pachy než bavlna.
  5. Taštička s ponožkovým projektem je malinká a obvykle je možné ji mít stále s sebou. Mně se vždy vejde i do batohu sbaleného na celodenní výlet se třemi dětmi, kdyby náhodou nastalo deset minut, kdy mě nepotřebují :-).
  6. Věřím, že vymyslíte spoustu dalších důvodu, proč je pletení ponožek tak super!
  7. Můžu využít Alegríi od Manos del Uruguay, což je moje oblíbená příze!
A teď nějaká pravidla: 
  1. Na splnění KALu je potřeba v roce 2021 uplést dvanáct párů ponožek - tedy jedny za měsíc. Nezáleží na síle, materiálu ani vzoru - prostě pleťte, co se Vám líbí z čeho se Vám líbí. Není podmínkou plést z přízí Upletusi.cz, nicméně poprosím, abyste nedávaly odkazy ani komenty týkající se jiných e-shopů s přízemi.
  2. Bylo by fajn, aby ponožky byly pro Vás (protože si je zasloužíme), není to ale podmínka KALu, počítají se ponožky pro všechny.
  3. Budu ráda, když budete používat hashtag #upletusiponozky, budu se tak moci jednodušeji radovat z Vašich pletařských úspěchů :-).
  4. Budou i ceny - pravděpodobně klubíčko ponožkové příze a jehlice. Detaily oznámím na podzim 2021 podle aktuálního sortimentu na www.upletusi.cz . Pro slosování bude potřeba se mi přihlásit na email upletusi@seznam.cz. Do slosování je třeba plést alespoň jeden pár z přízí Upletusi. 
To je vše. Dneska je to krásně strukturované. Přeji krásný ponožkový rok 2021!




úterý 22. prosince 2020

Ponožkové ú(p)lety

Ponožky pro mě dlouho byly něco, co nestojí za námahu. Radši jsem pletla něco, co je víc blíž hlavě :-). Ponožky jsou poměrně pracné a technicky náročné (je to opravdu těžší než šátek), ale oceňované jsou podle mé zkušenosti málo. Většina lidí si myslí, že to je hned a dělají to lidé, kteří nemají co jiného na práci.

Svoje první ponožky jsem upletla z Alegríe (Manos del Uruguay Alegría). Mám tuto přízi moc ráda. Je založením ponožková a tak jsem ji tehdy chtěla na ponožky vyzkoušet. Překvapilo mě, že jsem jednu ponožku pletla celou týdenní dovolenou a dost mě to odradilo.

Pak jsem si řekla, že zkusím silnější ponožky jako dárek pro moji babičku. To šlo o dost rychleji! Vzala jsem silnější verzi Alegríe - Alegríí Grande. Tam jsem slavila úspěchy nekončící chválou od babičky, která jiné na nohy už skoro nevezme a to povzbudí :D. K narozeninám a Vánocům už jí nic jiného nevymýšlím. Vždyť já  jsem od ní roky dostávala háčkované papuče (bačkory) a nějakou tu papírovku :D.

Zároveň jsem tím zkusila pletení ponožek od špičky, což mi vyhovuje daleko víc, i když vzhledem k patě je to náročnější na odhad celkové délky chodidla. Nemožné to ale není. Myslím, že k pletení ponožky seshora se už nikdy nevrátím. Je to výhodnější i vzhledem ke spotřebě materiálu. Klubíčko si můžete rozdělit a půlky a plést, až co to vyjde.

Vyzkoušela jsem i samovzorovací příze od Regie. To bylo úplné fiasco. Nedošlo mi, že asi musím plést podle konkrétního návrhu a tak jsem si nahodila svůj ozkoušený postup od špičky a zkoušela novou patu podle návodu Fanrem Sokker (který je super a zdarma). Když jsem vypletla zelenou barvu a už byla u šedé "patové" příze, došlo mi, že velikost 45 to asi nebude. Tak jsem se flexibilně přeorientovala z manžela na babičku :D. Jediné štěstí, že máme s babičkou stejnou nohu a můžu ponožky vesele zkoušet na sobě. Výsledek byl v pohodě, ale v ponožkách je spousta konců a mně zbylo dost malých klubíček různých barev :-D. Prostě samovzorující ponožky s daným postupem jsou na mě málo punkové :D. 


Pak jsem v pražském Woolpointu objevila úžasnou přízi West Yorkshire Spinners a z ní upletla dvoje ponožky vel. 45 (!!!) pro manžela a tatínka. Příze vyšla přesně s tím, že paty, špičky a patenty jsou z jiné příze. Na to stačilo jedno klubíčko Arwetty od Filcolany, což je příze, kterou už nejspíš nikdy nepoužiju. Žmolkovala mi už při pletení a po jednom vyprání manželových ponožek nevypadá už vůbec hezky. Je dost možné, že není na ponožky vůbec myšlená a mě zmátl jen obsah nylonu. Je také možné, že jsem měla zrovna smůlu na horší várku, což se může stát každému výrobci. Nevím. 

Každopádně přízi West Yorshire Spinners doporučit můžu. Je to krásná příze a můj odstín se jmenuje "Pheasant" neboli "bažant". Je z řady inspirované barvami ptáků, což mě mimo velmi dobré kvality také moc baví :-).


Většinu ponožek jsem upletla jako dárky, ale s tím jsem se rozhodla v roce 2021 skončit a začít plést ponožky pro sebe, které budu nosit. O tom ale více v příštím článku, který rozhodně vyjde s kratším odstupem než tento. 

Díky, že jste dočetli až sem. Vím, že blog poslední dobou trochu zanedbávám, ale v karanténě to neměl lehké asi nikdo z nás. Přeji krásný rok 2021, ať vyjde lépe než ten letošní, a hlavně zdraví!



sobota 21. listopadu 2020

Little Boxy - Joji Fall KAL 2020

Každoročně se účastním podzimního KALu s Joji Locatelli, ale letos jsem neměla z různých důvodů vůbec chuť - do té doby, než v srpnu začaly registrace. Pak mi to prostě nedalo, něco jsem vybrala s tím, že uvidím, jestli to budu plést. Bylo jasné, že s druhou vlnou epidemie budou zase zavřené školy a se třemi dětmi v bytě člověk moc neuplete. Vybrala jsem Little Boxy, protože dcera chce další svetr už dlouho a řekla si, že uvidím.

Volba příze byla jasná. Jednak jsem prostě nemohla odolat nádherné modré barvě Alegíe Paradise, ale i složení hrálo v můj prospěch. Svetr pro osmileté dítě musí něco vydržet, takže ponožkovka!

Znáte to dilema, že byste chtěli dát dítěti vybrat přízi, ale zase to budete vy, kdo to bude hodiny plést a chtěl by plést něco, co se líbí jemu? Mě zachránila lennost mojí dcery, která řekla, že modrá je fajn a vybírat si nepotřebuje :D.

Já jsem rozhodla, že nechci svetr tak široký a krátký, jak Joji navrhla. Ráda bych jej trochu delší a užší. Nakonec jsem pletla šířku na šest let a zbytek na 12 let. U rukávů to bylo dost dané tím, že jak byl svetr užší, tak průramky přirozeně vyšly výš na paži. Tím pádem bylo potřeba znatelně více ok. 

Zdroj: stránka Joji Locatelli na ravelry.com https://www.ravelry.com/patterns/library/little-boxy

Nejhorším místem byly právě průramky. Svetr se pletl odspodu. Po oddělení rukávů tam a zpátky. Jsem zvyklá poslední oko snímat s přízí dopředu, ale v této situaci to byla chyba. Okraj průramků byl málo pružný. Vyřešila jsem to přidáním řad, bylo by ale bývalo chytřejší plést první a i poslední oko v řadě a získat v tomto místě vyšší pružnost. Příště budu chytřejší. 


S výsledkem jsem i přes malé útrapy opravdu spokojená, ale co je hlavní, spokojená je i moje dcera. Nosí jej téměř pořád a to je hlavní. Navíc ta barva byla očividně trefa do černého, resp. do modrého :-).

Jak to máte Vy? Pletete na svoje ratolesti? Vybíráte Vy. ony nebo spolu?






sobota 7. listopadu 2020

Coral top

Návod na Coral Top od Helgy Isager byl vůbec první návod, který jsem si koupila na ravelry.com. Léto prostě svádí k pletení něco lehčího. Tehdy jsem jej začala a nedopletla. Vrátila jsem se k němu až letos na jaře, když jsem v pražském Woolpointu koupila dvě přadena Malabriga Susurro. Složení této příze je hedvábí/vlna/len, což mě moc lákalo od první chvíle, kdy jsem se o ní dověděla. Název Susurro (španělsky "šepot") se také moc povedl. Je to nádherná jednonitka s matným leskem po hedvábí. Já jsem vybrala odstín Frank Ochre v nádherné studené zlaté barvě.

O hedvábných přízích nebo s podílem hedvábí se ví, že se časem vytahují. U Coralu bylo velmi těžké odhadnout, jak bude vzorek. Ten je tam totiž uveden na tělo topu. Pro to, jak bude top sedět je ale zásadní rozměr "límce", ze kterého se následně naberou oka, která toto tělo tvoří. Na tento límec počet ok vzorku uveden není. Je tam doporučená velikost jehlic a vybrat si můžete pouze ze dvou velikostí topu. 

Abych to zkrátila - Já jsem vybrala tu menší velikost a pletla jsem na 3 mm jehlicích. Tělo potom na  4 mm a později 4,5 mm jehlicích. 

Top mi seděl krásně hned po upletení, ale po jednodenním nošení se dost vytáhl. Mám v plánu odložit si oka předního a zadního dílu a límec uplést znovu. Počet ok poměřím a propočítám, aby mi vyšel kýžený obvod. Byla by škoda, aby taková krásná příze ležela ladem.

Top se pak pletl směrem dolů. Pletla jsem ho v karanténě a jak jsem moc nečetla návod, nevšimla jsem si, že dole jsou ještě zkrácené řady a přetáhla jsem délku. Uvažuji tedy, že upářu i spodek a celý top zkrátím. O tom ale rozhodnu až podle výsledné délky po přepletení límce. Je škoda, že takové prostocviky dělám zrovna na této přízi, protože Malabrigo Susurro je jednonitka a jako jednonitka se chová. Páráním dost trpí :-(. Uvidíme, co z toho bude. Držte palce :-).

Díky, že jste se dočetly až sem. Jak to máte s dílčími neúspěchy u svých projektů a opravami už upleteného? Baví Vás to? Je to výzva nebo jen otrava? Díky za postřehy předem :-)!





pondělí 7. září 2020

Jenny Flower by Julie Knits in Paris

Svetru Jenny Flower bych si vůbec nevšimla, kdyby jej neobjevila moje nejlepší kamarádka a rovnou se u toho nenapsala na kurz jeho autorky - Julie Knits in Paris - na festivalu Barcelona Knits. Pokud Julie neznáte, tak jí určitě chvilku věnujte. Její návrhy jsou úžasné, plné života a radosti, stejně jako tato krásná francouzská návrhářka. Měla jsem tu čest se s ní setkat. Je to velká profesionálka s úžasným charismatem a talentem, navíc moc milá.

Jenny Flower je vlastně oversized tričko, ale já jsem měla v hlavě myšlenku na lehčí pulovr na léto s tříčtvrtečním rukávem. Dlouho jsem hledala vhodnou barevnou kombinaci, až mi kamarádka vybrala kombinaci zelené s tmavě modrou (v tomto svetru jsem trochu nesamostatná, uznávám. Jani, díky!!:-)).

Jedná se příze Manos del Uruguay Marina v odstínu Plomo a Lace v odstínu Rhiannon od stejné firmy. Chtěla jsem, aby svetřík vyzněl spíše světleji, tak jsem oproti návodu prohodila barvy a lem upletla ve stejné barvě jako kontrastní řady dírek, tedy v zelené.

Pletla jsem velikost 1X, i když rozměrově by mi odpovídala M. Líbil se mi úplet na 3 mm jehlicích, ale vyšel mi 30 ok na 10 cm oproti 24 okům na 10 cm v návodu. Navíc je tam velká vůle (positive ease). Propočítala jsem to a nakonec to vyšlo přesně tak, jak jsem chtěla. Mám velkou radost! Svetr se hodně protáhl do délky vypínáním. Přikládám to podílu alpaky v přízi Lace a také plastičnosti dírkového vzoru. 


Celková spotřeba byla 60g Příze Marina Plomo (tmavě modrá) a 93 g zelené Lace Rhiannon. Jedná se o velmi lehký a nositelný svetr, který ale dokáže i zahřát. Přitom jej sbalíte na opravdu malý objem. Opravdu doporučuji úplety ze síly lace na léto. Vím, že je to trochu s křížkem po funuse, ale myslím, že tento svetr je i parádní třeba do kanceláře, kde v zimě při sezení může být trochu chladněji. Svetr může plnit funkci halenky celou zimu a stát se tak nečekaně univerzálním kouskem. 



Jak to máte s letními svetry vy? Volíte tenší vlnu jako já nebo radši rostlinné příze? Jako vždy budu moc ráda za Vaše názory a zkušenosti.

Krásné dny!

neděle 30. srpna 2020

Ghost Horses od Caitlin Hunter

Svetr Ghost Horses od Caitlin Hunter se mi zalíbíl na první pohled. Dlouho jsem netušila proč. Koní se bojím. Moc se mi ale líbí outfit a celková nálada na fotografiích. Miluju barevné pletení a doteď jsem  od Caitlin Hunter nic nepletla (což také nechápu...). 
A bylo rozhodnuto. Dlouhodobě jsem nadšená z béžového odstínu příze Titus - Yorkstone. Má zvláštní podtón do růžova, což z něj v mých očích dělá úplně jedinečnou přízi. Navíc se skvěle hodí na fair isle pletení, protože je takový vlněný (sheepy :-)). Přidala jsem dvě přadena, která jsem právě k tomuto účelu kupovala na festivalu Barcelona Knits - jsou ze španělské dílny Greta and the Fibers z edice "Raval Sombras" (v překladu "stíny Ravalu" - Raval je nočním životem proslulá čtvrť Barcelony). Složením jsou to ponožkovky - 75% vlna, 25% nylon.


Ghost Horses se plete odshora. Ještě před začátkem barevného pletení je tvarování krku vzadu. Chápu, že to nešlo udělat jinde, protože zkrácené řady by ve fair isle úpletu byly dost otrava, ale výsledek je, že se to trochu krabatí, protože jednoduchá pletenina je pružnější a ohebnější, než tužší dvojbarevné fair isle.

Svetr jsem měla od začátku v plánu s krátkým rukávem, delší a více na tělo, než je originál. Nejvíc jej unosím v zimě na tričko s dlouhým rukávem. Mám to tak ráda v chladnějších dnech. Svetr je navržený jako oversized bez tvarování v pase. Já jsem tvarovat trochu chtěla a dosáhla jsem toho snížením velikosti jehlic. 


S výdledkem jsem moc spokojená, přesně takto jsem si svetr představovala. Myslím, že jej přes zimu dost unosím podobně jako Paper Dolls.

Jak jste na tom se svetry s krátkým rukávem Vy? Dávají Vám smysl? Nosíte je rády/i?
Díky za přečtení a těším se zase příště. Pokud Vás článek ispiruje k tvorbě nebo komentáři, jsem moc ráda!

úterý 26. května 2020

Pánský svetr Cosy Hubby od Marzeny Kolaczek z Mila

Pánský svetr Cosy Hubby od Marzeny Kolaczek jsem pletla pro svého muže. Vybral si přízi Milo od Manos del Uruguay v síle "sport". Mohla jsem tedy tušit, že mi tento projekt nějakou chvíli vydrží.
Na Cosy Hubby mě zaujalo, že má límec a manžety pletené dvojitě neboli technikou "double knitting". Měla jsem radost, že se naučím něco nového a jinak hlavně hladce pletený projekt bude zajímavější.
Ó jak jsem byla vedle!


Dvojité pletení je vlastně jednoduché. Nahodíte dvakrát více očí, než má límec nebo manžeta mít. V první řadě pletete každé druhé oko a ta mezi tím snímáte. V další řadě pletete ta oka, kterábyla předtím snímána. To znamená, že každé oko zpracujete místo jednou vlastně dvakrát. Celkem máte s jednou řadou čtyřikrát více práce než kdybyste ji pletli jednoduše.
Stručně řečeno: Je to otrava, ale je to krásné! :-)


Byla to moje první zkušenost s pletením svetru na jihého dospělého a dost jsem se na tom spálila. U pletení svých svetrů mám ve zvyku si je dost zkoušet. Tím pádem mohu plést víceméně punkově a upravovat za pochodu. Když jsem ale pletla pro muže, byla dost otrava za ním pořád chodit a zkoušet. Rukávy jsem párala dvakrát (i to dvojité), protože se mu zdály nejprve široké a pak zase úzké. Jednou jsem i prodlužovala, ale nakonec jsou stejně kratší, než by si představoval.
Už jsem měla celkem pocit, že pletu dobře, ale tady vidím svoje mantinely a taky narážím na svůj nedostatek času a lennost párat :-).



V límci je ještě tunýlek na šňůrku, tu ale muž odmítá používat :-). Svetr je konstrukcí raglán. Z toho jsem měla obavy už v začátku a vyplnily se. na fotce výše je vidět, že v ramenou a rukávech sedí hůře.

Co: Cosy Hubby od Marzeny Kolaczek
Příze: Milo od Manos del Uruguay
Jehlice: 3,5 a 4 mm
Stránka projektu na ravelry.com zde

Co pletete pro své muže Vy? Je špatné být pletací sobec? :-)

pátek 22. května 2020

Světový den pletení na veřejnosti 2020

Světový den pletení na veřejnosti 2020 letos pořádá Upletusi a Woolpoint spolu!

V sobotu 13. června 2020 ve 14,00 je Světový den pletení na veřejnosti. Pojďme se potkat na pikniku v Rajské zahradě s výhledem na Prahu. Vítani jsou všichni s jehlicemi nebo háčkem a dobrou náladou :-). S sebou vemte deky, tvorbu a zobání na piknik. V areálu Rajské zahrady je kavárna a veřejné toalety. V Rajské zahradě se snad i lépe najdeme než v rozlehlejších Riegrových sadech.

Loňské ročníky se vyznačovaly pohodovou atmosférou a vysokou formou zábavy. Loni dokonce i s ukázkou aikida :-).


středa 13. května 2020

Cocoon a Tamarugo - rychločepice

Tím, jak mi s dětmi doma ubyl čas na všechno - tedy i na pletení, nacházím zálibu v silnějších přízích. Důkazem toho je Tamarugo. Návod je na ravelry zdarma a jeho autorkou je Anna Hintikka. Je napsaný na přízi síly worsted, tím pádem je na jeden až dva večery, záleží, jak je máte dlouhé.


Začíná patentem a pak už jen pořád dokola opakování vzoru, který je jednoduchý, ale neotřelý. Za sebe moc doporučuji. Jediná moje odchylka od návodu je nahození 88 ok místo 80 podle návodu. Použitá příze je Northern Lights od BC Garn. Složením je to vlna s hedvábím. Pracuje se s ní moc příjemně a má zajímavý jakoby tvídový vzhled, zatím mohu jen doporučit. Uvidíme, co s ní udělá nošení.

Čepici Cocoon by La Maison Rililie jsem pletla v prosinci a nosila téměř celou zimu. Je z příze, kterou jsem si dovezla z výletu do Barcelony na Barcelona Knits. Jmenuje se K2tog (z anglického knit two together - splést dvě oka dohromady). Koupila jsem ji v malém kouzelném obchůdku All You Knit is Love v historické čtvrti Barcelony Barri Gòtic. Je síly Bulky, ze které pletu jen velmi zřídka. Na čepici jsem nahazovala pouhých 70 ok!


Návod moc doporučuji. Jedná se o rychlý projekt s jednoduchým vzorem a zatím slušela každému, kdo si ji zkoušel :-). Navíc u La Maison Rililie se můžete spolehnout, že i technicky to nebude nuda :-).



Jak jste na tom vy se silnějšími přízemi? Milujete je nebo nesnášíte nebo jen na něco? Pokud jste se dočetli až sem, moc si toho vážím!

čtvrtek 23. dubna 2020

Staysail Mitts v češtině!

Nejdříve ze všeho bych se ráda čtenářům blogu omluvila za mou dlouhou nečinnost, která byla, jako mnoho okolností v našich životech, způsobena koronavirovou krizí. Jsem doma se třemi dětmi (2. třída, předškolák a dvouleté batole). Nechci si stěžovat. Vím, že lidé jsou na tom daleko hůř, ale i tak je to dost náročné a na psaní blogu nezbýval čas ani energie. Dnes je vzal manžel na chvíli ven, tak to zkouším dohnat :-).

Oboustranné rukavice Staysail Mitts od autora Graeme Knowles-Miller jsem pletla hlavně proto, že doporučenou přízí je má oblíbená Titus od Baa Ram Ewe. Při pletení mě ale překvapily vychytanými detaily! Každé oko je doslova na svém místě. Navíc promyšleně tak, aby na něm bylo i z rubu.


Na fotce níže je vzhled z rubu. Můžete si vybrat, které se Vám líbí víc. Rukavice Staysail Mitts jsou nově i v češtině. Tak moc se mi líbily, že jsem napsala jejich autorovi a on svolil k překladu do češtiny. Po zakoupení návodu na ravelry se na českou verzi klasicky dostanete.


Omlouvám se za fotky s vánočními dárky, ale tyhle byly k Vánocům pro moji maminku :-). Celý článek se zdržel českým překladem a pak koronavirem. Ale zas tak mimo to není. Kdy jindy budete mít čas na pletení vánočních dárků. Ze zkušenosti vím, že před Vánoci ho moc nebývá :-).


Stránku mého projektu z příze Titus na Ravelry najdete zde. Pletla jsem na jehlicích 3 mm (patenty 2,5 mm). Zdá se to titěrná práce, ale na mých oblíbených Addi Sock Wonder to uteklo rychle. Spotřeba byla 34 g, takže z jednoho klubíčka vyjdou dvoje a ještě jedny možná kratší :-).

A jak to máte vy? Stíháte si najít chvilku na pletení?

Moc zdravím a přeji hlavně klid a zdraví,

Radka

neděle 23. února 2020

Jarní novinky a slevy 35% na www.upletusi.cz

Ráda bych Vám představila novinku na www.upletusi.cz - přízi Feliz!


Feliz je směsí merino vlny (s úpravou superwash) a modalu. Když jsem to četla poprvé, říkala jsem si, že to zní jako umělé vlákno. Opak je ale pravdou. Modal se vyrábí z celulózy bukového dřeva. Má vzhled a vlastnosti hedvábí, příjemně se nosí. Je velmi lehký, vzdušný, na těle odvádí pot, navíc zvyšuje odolnost vláken. Pleteným výrobkům modal propůjčuje ne jenom krásný lesk, ale také velmi vítanou splývavost.
Příze Feliz se hodí na dopňky jako jsou šátky, čepice, nákrčníky či rukavice, ale také na svetříky, halenky či kabátky.

Doskladnila jsem také přízi Marina od Manos del Uruguay - spoustu odstínů, které znáte a máte rádi jako jsou zelené Arborethum, krvavá Sangre, béžové jemné Suede, černošedý Steampunk, tyrkysově petrolejový Atlantis, rezavé Vesuvio či modré Calypso.
Novínkou je Ciruela (španělsky "švestka") a Piedra ("kámen").



Novinkou pro jaro 2020 jsou také nádherné odstíny příze Alegría - Paradise, Cusco, Swim a Nobuk.


Doskladnila jsem také pár odstínů Silk Blendu, který je na aktuální sychravé počasí stále jako dělaný. Výborně se hodí také na jarní svetříky či šátky. Silk Blend je v síle DK. Na obrázku jsou zleva Moss, Topaz a Coffee.


Na upletusi.cz přistálo také pár velikostí jehlic Addi Lace o délce 80 cm (lanko včetně jehlic). Velmi doporučuji. Jsou to moje nejoblíbenější jehlice. Neznám žádné s mírnějším přechodem od lanka na jehlici, což ocení zejména hodně utahující pletařky a pletaři. :-)


Doskladnila jsem také pár krásných sad Fino Mini klubíček. Stále k nim nabízím krabičky zdarma, tak se nebojte ozvat :-).

Aby se udělalo místo ve skladu na nové příze je zde VÝPRODEJ vybraných ukončených odstínů přízí Alegría, Clara a Milo. Nabízím slevu 35% na tyto vybrané položky. Sleva platí do vyprodání zásob. Děkuji za pochopení.


Tímto se loučím a děkuji za Vaši přízeň!

čtvrtek 20. února 2020

Stephen West - Texture Time

Šátek Texture Time jsem nahodila impulsivně, což nedělám vůbec často. Jsem plánovací typ a nějaké svobodné nahazování desítek projektů, které jsou pak roky rozpletené, není pro mě. Prostě Stephen lákal, kamarádky lákaly a tak jsem neodolala. Bylo to na začátku vlny mohérové módy. Vybrala jsem Fino, přidala Marinu sehnala mohér a hurá nahodit.
Jednalo se o tzv. "Mystery KAL." Nebylo tedy dopředu jasné, jaký šátek se plete. Stephen dal nějaké rady, jak vybrat barvy. Bylo také možné si vybrat ze dvou verzí - s briochem nebo bez. Já jsem si řekla, že když už, tak už a šla do brioche, i když moje zkušenosti s ním jsou malé. Bylo to ale v pohodě. Stephen popisuje každé očko. A ke každé části natočil videa, kde v angličtině vysvětluje použité techniky. Ač se už teď považuji za pokročilou, videa jsem moc ocenila.
Šátek mi nakonec dost trval, ale dopletla jsem jej a jsem moc ráda. Je to velký kus. Použila jsem 1867 metrů příze, což je víc než mám běžně na svetr.


Když jsem ho po vyprání a vypnutí oblékla, tak mi manžel říkal: "Ten šátek je od Stephena Westa, co?" :-)


A co Vy? Taky Váš manžel nebo manželka pozná spolehlivě Stephnovo dílo? :-) Máte rádi jeho tvorbu nebo je to na Vás už moc velká divočina? Budu moc ráda za komentáře.

Děkuji a přeji krásný únor,
Radka


úterý 7. ledna 2020

Návod na opravu dírky na svetru z Loch Lomondu



Přízi Loch Lomond od firmy BC Garn už v nabídce nemám, ale z ní upletené kousky ještě nosím. Svetr  Flourish od Alany Dakos jsem darovala mojí  velmi dobré kamarádce, protože jí slušel a seděl mnohem víc než mně. Navíc svetr potřebovala a já jich mám z nějakého důvodu celkem dost :D.
Před časem přišla s tím, že na rukávu v místě loketního kloubu udělala dírka. Nabídla jsem jí, že to opravím, přece jen pletu delší dobu než ona. Vypadalo to asi takto:


Díru v úpletu jsem neopravovala poprvé, ale poprvé jsem začala procházet různé návody a videa. Přece jen už to nebyl můj svetr, ale dělala jsem to pro někoho jiného. Znáte to. Vždycky si na tom člověk dává víc záležet, aby to vypadalo, když to nedělá pro sebe.
Nakonec jsem použila víceméně tento návod v angličtině - část pod podnadpisem "Knitted Patch". Pokusím se tu popsat, co jsem dělala pro případ, že byste potřebovali dělat to samé. Předem se moc omlouvám za kvalitu fotek, ale v zimě je to se světlem špatné a já se pletení a věcem přidruženým věnuji jen, když mi spí dítě. Nejsem tedy vládcem svého času a nemohla jsem čekat na lepší světelné podmínky.

Začala jsem tak, že jsem po obou stranách dírky nabrala na ponožkové jehlice oka, vždy pravou "nožku" z každého "véčka". Dala jsem si jedno oko odstup od páraného místa, aby se dírka nezačala párat ještě víc.


Pak jsem nabrala oka na další ponožkovou jehlici ještě zespodu.


Měla jsem velké štěstí, že jsem ve svém kouzelném košíku se zbytky přízí našla i zbytek konkrétního odstínu Loch Lomondu. Začala jsem tedy plést záplatu odspodu a při každé obrátce na konci řady nabírala jedno oko ze svislých ponožkových jehlic, abych ji na boku přichytila ke svetru.
Šířka i výška záplaty je tedy přirozeně korigovaná počtem nabraných očí. Kdyby se vám zdálo, že je potřeba, aby byla záplata o něco širší než původní svetr, přidejte jedno oko na šířku navíc.


Po upletení pár řad vypadala záplata takto:

Vyčerpáním ok na bočních jehlicích jsem dokončila pletení tam a zpět, zůstala mi živá oka jen na jedné jehlici.


Rozhodla jsem se ukončit záplatování spletením živých ok s oky nabranými z úpletu pod jehlicí na další ponožkovou jehlici pletacím stehem (kitchener stitch).


Po dokončení pletacího stehu jsem zapošila konce záplaty a výsledek vypadá následovně:


Záplata je vidět, ale další párání nehrozí, a to je důležité. Doufám, že návod je takto srozumitelný. Pokud ne, pište, prosím, do komentářů.