úterý 4. července 2017

Stříhání do Crudenu


Vestu Cruden od Ysoldy Teague jsem začala plést díky sledování podcastu Fruity Knitting. Paní Andrea nejraději plete fair isle technikou a stříhání steeků je pro ni brnkačka. Chtěla jsem to také zkusit a dobrodružství začalo viz moje dřívější články o plánování atd.

Steek je anglický výraz pro pár sloupků pleteniny, kde se v budoucnu bude stříhat. Obvykle se vyskytují na místě výstřihu a průramků. U propínacího svetru v místě knoflíkové légy. U vesty Cruden se jednalo o pět sloupků, které jsem pletla střídavě v barvě pozadí a v kontrastní barvě, aby šel steek dobře poznat od vzoru.Zkoumala jsem původ slova steek. Z významů relevantních k pletení mi vyšly dva:
1. (podstatné jméno) ve skotském dialektu stitch = oko
2. (sloveso) skotsky "uzavřit"
(zdroj: https://www.collinsdictionary.com/dictionary/english/steek )

A teď jak jsem postupovala... Rozhodla jsem se přízi zajistit háčkováným řetízkem.
Začala jsem tak, že jsem udělala očko na kraji můstku mezi druhým a třetím okem ve směru pletení, tzn. zprava (z pěti ok můstku).Pak nabereme levou nit z 2.oka a pravou ze 3. středového oka, protáhneme přízi. Teď máme na háčku dvě oka a uděláme  jakoby krátký sloupek.


Takto pokračuji na celém sloupku až dojdu na místo, kde jsem předtím uzavřela oka.

Stejně postupuji i směrem nahoru,tedy od místa uzavření ok, po horní okraj úpletu. Nabírám levou nit 3. oka mostku a pravou nit 4. oka mostku.


Teď mám zpevněné budoucí okraje pleteniny. Mezi háčkovanými sloupky vidíme jakýsi žebřík z příčných nití. TEĎ BUDEME STŘÍHAT DO DÍLA PLETENÉHO OD ÚNORA(!!!) (je červen).Drží to! Shetlandská vlna od Karen Noe nezklamala.

Už to má tvar vesty. Zbývá jen spojit ramena, uplést náplety na rukávech a výstřihu, zapošít konce a hotovo...  Od února tvající dobrodružství se chýlí ke konci :-). Už se těším!

6 komentářů:

 1. Radko, vesta vypadá skvěle už teď a to stříhání obdivuji - asi bych na to neměla nervy :-D

  OdpovědětVymazat
 2. Marti, díky. Já jsem právě to stříhání chtěla zkusit, proto celý Cruden. Pravda ale, že to byly nervy :D.

  OdpovědětVymazat
 3. To je nádherné dílo.... ale já pletenina a nůžky -to by nedopadlo dobře :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, Jitko! Určitě dopadlo. Je to jednodušší, než to vypadá. Jen ta příze musí být opravdu neklouzavá, to je základ. A navíc si to člověk může vyzkoušet už na vzorku, jestli to nepojede.

   Vymazat
 4. Nádhera! Já jsem ve fázi sbírání odvahy. Jednou to taky dám! :-) Živě si dovedu představit ten adrenalín, když člověk vezme do ruky ty nůžky. Tudum, tudum, srdce buší... :-D

  OdpovědětVymazat