pondělí 5. března 2018

Návod na dvojitý lem u čepice

V poslední době se mě několik lidí ptalo, jak pletu dvojitý lem na čepicích. Rozhodla jsem se proto sepsat návod. Snad pomůže :-).

Celý postup začínám provizorním nahozením. Používám háčkované provizorní nahození a přízi kontrastní barvy (ráda si beru barevnou bavlnu, která krásně klouže při párání a je dobře vidět). Zjednodušeně se dá říct, že si uděláte pevné oko, pár řetízkových ok a pak už v podstatě děláte řetízek kolem jehlice. 
Dělám to tak, že dám přízi za jehlici a naberu očko, které na jehlici zůstane, znovu přízi za jehlici a zase naberu. Takto pořád dokola. Obrázky napoví.


Když mám nahozený potřebný počet ok, můžu spojit do kruhu a plést přízí, kterou jsem si na čepici vybrala. Začínám spodní částí lemu, který obvykle pletu jen stále hladce do kruhu, tedy lícovým žerzejem.Upleteme délku okraje čepice v lícovém žerzeji, potom jednu řadu obrace a pak už zvolený vzor patentu, zde 2 hl x 2 obr. Jakmile jsem hotová a lícový žerzej mám stejně dlouhý jako patent, naberu si oka v první řadě zde šedé příze. Lepší je vzít si menší jehlici, lépe se to dělá. Na příkladu na obrázcích jsem pletla jehlicí 3mm a oka nabírala 2,25 mm. Nabíráme tak, že vždy vezmeme jednu nohu z "véčka" každého oka, viz obrázek níže:Takto nabereme celou řadu dokola. Používáme tedy dvoje jehlice.Když mám provizorní oka zajištěná, můžu upárat pomocnou přízi (zde oranžová). Mělo by to jít celkem snadno. Občas je potřeba trochu zatáhnout. Teď pleteninu přeložím do podle obrace řady a splétám dohromady (hladce nebo obrace - podle vzoru patentu) po jednom oku z každé jehlice.

Důležité je plést z lícu, ale to vyplyne samo z pleteniny. Jakmile máme lem hotový, pokračujeme už jednoduše v čepici dál.

Výsledná čepice je teplá přes uši a přes hlavu méně, což mně osobně vyhovuje. Už jsem jednou i na dvojitý lem použila silnější přízi než na zbytek čepice, aby byl ještě teplejší. Když se bojím, aby mi příze vyšla, můžu na spodní část použít jinou barvu nebo jinou přízi. Kamarádka mi navrhovala dovnitř lemu dát ještě flísový pásek pro větší zateplení, to jsem ale nikdy nevyzkoušela. Pokud vy ano, budu ráda za zkušenosti.

Hotová čepice vypadá takto: 


 Dvojitý lem na jiné čepici:Žádné komentáře:

Okomentovat