středa 21. února 2018

Jak používám ravelry

Jak užívám Ravelry.com...

Ravelry mi slouží jako komunikační kanál s pletařskou komunitou, jako inspirace i jako nástroj k organizaci mých pletařských projektů a přízí. Doufám, že vám tento článek pomůže k využití nebo objevení dalších funkcionalit ravelry a jeho komfortnějšímu užívání.

1. Komunikace s dalšími pletaři/pletařkami
Jsem součástí několika skupin, které mě z různých důvodů zajímají. Snadno se tam dostanu z hlavní stránky kliknutím na tlačítko "forums"

Tady už si můžu vybrat skupinu a diskutovat na různá témata. Často jsou založená vlákna k účasti na KALech, kolem pletacích podcastů, či kolem lidí, které spojuje zájem o stejnou techniku či geografická blízkost. Existuje i česká pletařská skupinka.Někdy se dívám, co dělají mí přátelé, které přes Ravelry mám. Často se jedná o lidi, které znám osobně. Mnoho z nich jsem si ale přidala proto, že mě jejich tvorba inspiruje. Jejich tvorbu najdu na "My notebook"-"Friends"-"Friends activity". Stránka vypadá takto:Často tak přijdu na nový design mých oblíbených designérů nebo se kochám tvorbou přátel. Při kliknutí na obrázek můžu vidět detaily jejich projektu, případně ho komentovat.

2. Organizace mých přízí - stash

Stash jsem dlouho nepoužívala, ale časem jsem uznala, že to má jisté výhody:
 1. Při pletení ze zásoby nemusím hledat, co za přízi to bylo, protože už ji mám uloženou
 2. Při vymýšlení projektu si vyfiltruji příze v síle, která se projektu týká, můžu ale filtrovat i podle dalších parametrů
 3. Když si u projektu přidám, kolik příze jsem spotřebovala, odečte se mi i v zásobě (stashi) a tak mám přehled, kolik mi zbývá. Nemusím to odečítat manuálně.
 4. Při filtrování užitých přízí u projektu můžu vybrat jen ty, které mám v zásobě (stashi).
3. Plánování budoucích projektů - fronta (queue)
Svoji frontu přehazuji a promazávám dost často, ale i tak mi slouží k plánování toho, k čemu bych se chtěla časem při pletení dostat. Když vidím design, který se mi líbí, stačí jen zmáčknout "add to queue" a on se přidá do fronty.

Fronta pak vypadá následovně. Jednotlivé designy jde libovolně přehazovat, mazat a zase přidávat.4. Informace o mých minulých projektech
Na ravelry si udržuji databázi, co jsem pletla. Na stránce projektu se snažím vyplnit co nejvíce informací pro případ, že se k nim budu potřebovat vrátit, a také pro ostatní, aby se mohli podívat. Typicky uvádím:

 1. O jaký design se jednalo
 2. Jakými jehlicemi jsem ho pletla
 3. Jakou velikost
 4. Jaký byl zkušební vzorek (pokud ho dělám)
 5. Z jaké příze - s jakou spotřebou
 6. V sekci komentáře uvádím různé svoje osobní postřehy k projektu nebo úpravy designu, pokud nějaké dělám a mám pocit, že by někomu mohly být užitečné. Tady se nejvíc snažím vrátit komunitě, co mi dává, když sama plánuji nový projekt.
 7. Jak dlouho jsem projekt pletla
 8. Jak jsem s ním spokojená - ostatní uživatelé pak mohou filtrovat projekty i na základě tohoto kritéria
 9. Hodnotit se dají použité příze a návody, jak podle kvality, tak podle složitosti.


5. Propojení ravelry a projektů s blogem
U sebe i svých přátel můžu vidět, jestli o daném výtvoru nenapsali i článek na blog. Takže pokud mě projekt zaujal, můžu se o něm dovědět víc.

6. Vyhledávání projektů - pokročilé vyhledávání
Vyhledávat na ravelry se dá podle nejrůznějších kritérií. Po hledání v návodech (patterns), vyberte tlačítko s lupou "advanced". Tady už v boxech nalevo můžete zaškrtávat, co je libo - pletení/háčkování, s fotkou/bez, podle typu příze, síly jehlic, pro jakou věkovou skupinu, druh úpletu, technika atd.
Doufám, že vám tento článek pomohl v odhalení nových využití ravelry k vašim účelům a pokud ne, tak že aspoň nenudil:-). Ravelry má funkcionalit daleko více. Zde jsem se snažila shrnout ty mnou nejvíce užívané.

Žádné komentáře:

Okomentovat