neděle 4. června 2017

S Lucií v Rychlebských horách - kurz zpracování vlny

Už dlouho jsem se chtěla dovědět, jak se příze dostane z ovečky až do klubka. Od kurzu jsem si slibovala, že se to dozvím a že se naučím dokonale příst :-).

Farma Ovce z kopce se nachází v Rychlebských horách na kraji obce Vlčice (u Javorníka, okres Jeseník, Olomoucký kraj). Webové stránky zde.

Jakmile jsem vystoupila z autobusu, nepřestávala jsem žasnout nad krásnou krajinou a svěžím vzduchem.
Výhled z Luciina domku:


Trochu jsem se bála jít k někomu domů jen tak přespat, ale Lucie je úžasná. Moc ji obdivuji jako člověka a doufám, že budeme mít ještě příležitost se potkat.

Večer jsme povídaly u vína, domácích koláčků a Lucií ručně dělaných sýrů. Ráno jsme vstaly a po domácím chlebu s pomazánkou z Luciina tvarohu (to si nedovedete představit), jsme se vrhly na přebírání rouna na sítu. Vyhazovaly jsme znečištěné kusy, nečistoty a vlnu se skrutem.


Vlna se potom prala a sušila na sítu v ateliéru mimo sluneční paprsky. Abychom to za jeden den stihly, vzala Lucie už přízi usušenou (českou merino vlnu), kterou jsme pak česaly na česačce. Nejdřív jsme ji ale musely načuchrat :D.Učesaná vlna vypadá následovně:


Lucie mi pro zajímavost ukázala starší způsob česání vlny na kramplích a starým holandským způsobem na hřebenu:


Pak už přišlo na řadu předení. V mém podání spíš boj s kolovrátkem kdo s koho.


Lucie se nechtěla fotit, ale nakonec mi přece jen nechala selfíčko :-). Mám radost!!!


Jedna z Lucčiných oveček:


Takto nádherně rozkvetlé byly všechny louky a kraje cest:


Po předení mi Lucka ukázala, jak skát dvě příze ve dvojnitku. Jednonitky se musely cca 30 min napařit, aby se zafixovaly a vyvěsily se mokré se závažím. Tato dvojnitka je skaná dohromady česká merino jednonitka mnou předená a šedá shetlandská vlna předená Lucií (ta tenčí :D).Další den jsem se úžasně vyspala v útulném pokojíku a vyrazila na tůru na Hraničky, pak po červené ke Špičáku a hřebenovkou po žluté až na nejvyšší vrchol Rychlebských hor Smrk. Trasa a pár fotek z cesty zde:

Je to krásná trasa, ale vede hodně lesem, výhledů bylo méně, krásné přírody hodně.


Moje výtvory zleva: shetlandská vlna z Luciiny ovečky, česká merino vlna, přadýnko z šedé romanovské ovečky, tři česká merina a výše zmiňovaná dvojnitka je dole.
Nádherná louka na Hraničkách:


Není divu, že jsem si celou cestu po hranici zpívala písničku "Náhrobní kámen" :-).


Možná malinký brambořík? Poraďte, prosím :-). Fotka je kousek od Pramene pod Stráží, kde se dala nabrat voda.


Fotka ze sekce Extreme knitting, můj šátek Flukra z příze Manos del Uruguay Fino v borůvčí:


Před polednem se oteplilo a blížila jsem se k nejvyšší hoře Jizerských hor Smrku.


Krásné výhledy do Polska.

Příze na výletě (jsem asi trochu blázen:-), ale tento výlet je hlavně o nich, že?). Také jsem Lucii slíbila, že příze vyfotím na krásném místě.


Takto vypadá nejvyšší vrchol Rychlebských hor Smrk 1127 m.n.m. Pokud nevěříte, ano, je to tento palouček v lese :-D.


Krásná příroda při sestupu do Ramzové.


Doufám, že jsem se moc nerozepsala. Ale moje nadšení nelze nesdílet. Byl to pro mě balzám na duši a není vyloučeno, že předení časem zapomenu a budu nucena si celý kurz zopakovat :D.

1 komentář: