Stránky

neděle 23. října 2016

Fair Isle ze zbytků Manos Silk Blend a Fina

Po tom, co jsem pletla projekty z petrolejového Fina a zelenkavého Silk Blendu, se mi ty barvy spolu moc líbily, a co teprve s bílou a tmavě hnědou?
Našla jsem tedy návod Anja hat na ravelry a nahodila na čepici...


Bílá příze je zbytek Limy od Dropsu a hnědá zbytek Merina extra fine od Dropsu. Pletla jsem na jehlicích 3mm a 3,5 mm. 

Rozhodla jsem se vyrobit i bambuli (poprvé od základní školy :-)), která pojmula poslední metry zeleného Silk Blendu. Také máte takovou radost, když využijete ta vzácná klubíčka do posledního metru?


Na fotce výše je vidět, že lem se trochu zalamuje. Měla jsem plést dvojitě, protože bílá Lima je tužší/silnější než modré Fino a zelený Silk Blend. Ale chybami se člověk učí :-), i tak jsem s čepicí spokojená.

Odkaz na projekt na ravelry je zde.
Více o modré čepičce je v předchozím článku, příze jsou tady.

čtvrtek 13. října 2016

Picacho Peak z Manos del Uruguay Fino

...jsem pletla jako dárek pro kamarádku. Chtěla jsem pro ni něco lehčího na cestu do práce do tramvaje, nebo na podzimní den venku. Zároveň jsem si na ni vzpomněla hned, jak jsem uviděla tuto přízi. Petrolejová barva se krásně hodí k jejím černým vlasům (ano, je to jiná dívka, než modelka na fotce, které tedy také moc sluší a ladí k outfitu :-)).




Pletla jsem na jehlicích 3 a 3,5 mm. Překvapila mě úžasná jemnost a lehkost úpletu. Čepice je lehoučká jako pírko. Kombinace merino/hedvábí je poznat. A byla to celkem rychlovka, hotová byla za pár dní.


pátek 7. října 2016

Vyteplené rukavice nahozeny!

Nahodila jsem neonové rukavice z Maximy od Manos del Uruguay, aby v zimě doplnily neonovou čepičku Molly hat. Nenapadá mě vhodnější projekt do současného chladného počasí.

Nejdříve bylo potřeba udělat hodně smotků z česané merino vlny, opravdu hodně :-). Doporučuji udělat si slušnou zásobu. Dodělávat v průběhu pletení je otrava. Na samotné smotky jsem vybrala tmavě modrou merino vlnu, aby rukavice neštípaly přímo na kůži. Merino se snadno plstí, což bude časem výhoda. Vevnitř se vytvoří taková zaplstěná deka a rukavice budou opravdu teplé. Proto je důležité vybrat vlnu bez úpravy superwash. Určitě by šlo použít i nečesanou vlnu, tvorba malých osmiček by ale dala mnohem víc práce.

Důležité je udělat smotky tak silné, aby uprostřed měly zhruba tloušťku příze, ze které jsou rukavice pleteny. Nabereme cca 15 cm dlouhý tenký pramen, který omotáme kolem prstů a jemně přitlačíme uprostřed. Já jsem trochu poválela hranou dlaně, aby mi smotek držel ve tvaru "nekonečna". Po nějaké době začne být i jemná vlna nepříjemná na kůži. Mně pomohlo použít trochu krému na ruce.

Na samotné rukavice jsem použila návod Easy Mittens with Thrums z ravelry.com. Můj projekt je zde.

Smotky vlny pak zaplétáme do úpletu v místech podle návodu.
1. Nabereme přízi, jako bychom chtěli plést hladce, tedy zespodu (zleva).

2. Kolem pravé jehlice umístíme smotek česané vlny a jakoby upleteme hladce.



Po celé upletené řadě všechny smotky vlny v pletenině dotáhneme, aby držely na místě.
V následující řadě pleteme oka z česané příze za zadní nit. V pletenině se vytvoří krásná srdíčka. Je třeba plést opatrně, aby špičky jehlic vlnu nevytahovaly.



Pletenina z rubu pak vypadá takto:
Tato technika se dá využít i na přezůvky nebo ultra teplé ponožky :-).